Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zmiany w gospodarce odpadami

Data publikacji: 2012-12-27, Data modyfikacji: 2012-12-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Zmiany w gospodarce odpadami

Od 1 lipca 2013 r. samorządy gminne przejmą odpowiedzialność za produkowane przez jej mieszkańców odpady komunalne. W dalszym ciągu obowiązywać będzie zasada, że za śmieci płaci ten, kto je wyprodukował, zmieni się natomiast forma zapłaty. Zmiana w systemie gospodarki śmieciami obejmie wszystkich mieszkańców gminy.

Dotąd mieszkańcy płacili za odbiór swoich śmieci bezpośrednio podmiotowi – firmie – z którą mieli zawartą umowę na odbiór śmieci. Teraz to się zmieni – odpowiedzialność za wywóz wszystkich śmieci przejmie gmina, a każdy mieszkaniec do budżetu gminy płacić będzie stałą opłatę za odbiór jego śmieci. 

Do 30 czerwca 2013 roku mieszkańcy zachowują dotychczasową umowę na wywóz śmieci, od 1 lipca 2013 roku umowa z firmą powinna być rozwiązana, a obowiązkową stanie się stała opłata do gminy.
Czemu na służyć zmiana w systemie gospodarki odpadami?
Celem nowej ustawy ma być uszczelnienie funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, upowszechnienie selektywnego zbierania odpadów komunalnych "u źródła", zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych i zapewnienie powstania odpowiednich instalacji do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych. W założeniu ma ona zmierzać do monitorowania sposobu postępowania z odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców oraz gminy.

Nie myśmy to wymyślili…

Zmiana w gospodarce odpadami jest systemowa i dokonuje się na mocy nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawodawca postanowił zmienić cały system polityki gospodarki odpadami i wszystkie gminne samorządy w całym kraju muszą się do zmian zastosować. 

Co się zmieni ?

- Od 1 lipca 2013 roku śmieci odbierać będzie od mieszkańców firma wyłoniona przez Gminę w drodze przetargu. Przyjmie ona różne rodzaje odpadów: odpady mieszane, papier i tekturę, szkoło, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, odzież i tekstylia, odpady zielone, meble i inne odpady wielkogabarytowe.

- Powstanie stały punkt gromadzenia odpadów, gdzie będzie można przekazać odpady problemowe (wielkogabarytowe, niebezpieczne, remontowe).

- Za odbiór odpadów mieszkańcy będą wnosić stałą opłatę, jej wysokość ustali Rada Miejska w drodze uchwały, naliczana będzie w zależności od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i będzie to opłata obowiązkowa

- Warto segregować odpady! – wysokość opłaty za wywóz śmieci będzie uzależniona od tego, czy będą segregowane

- Uiszczanie opłat będzie tak, jak w przypadku innych podatków – raz na kwartał i będą one naliczane z góry

- By sprawnie zorganizować system niezbędne jest przekazanie przez mieszkańców w terminie do 15 marca 2013 roku deklaracji określających liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz sposób przekazywania odpadów (segregowane czy zmieszane).

- Gmina będzie sprawować nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem odpadów przez odbierającego, wyłonionego w drodze przetargu.

, Źródło artykułu: http://www.wyszkow.pl/, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Czarna Wizja   2012-12-28 22:09:53
Gminy nie mogą na odpadach zarabiać - bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów... „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci”. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „czarna wizja śmieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło „o tym, jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska”… ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie przynoszącej zysków wody w Polsce... ---- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „Rozbiór jedyną szansą dla Polski”.
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wyszkowski

Powiat wyszkowski - powiat z siedzibą w Wyszkowie w województwie mazowieckim (północno-wschodni rejon). Powiat reaktywowano wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 876 km², liczy 73 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 84 os./km². Powiat obejmuje gminy: Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie.

Czekają tu na nas malownicze widoki. Krajobraz Niziny Mazowieckiej urozmaicają doliny rzeki Bug, Narew i Liwiec oraz lasy Puszczy Białej. Miłośnicy wypoczynku nad wodą, mogą chłonąć piękno przybrzeżnej przyrody, płynąc w kajaku albo w łódce. Na tych spragnionych mocniejszych wrażeń czeka trekking wąwozowy i wschodnie sztuki walki. Do odpoczynku na łonie przyrody zapraszają gospodarstwa agroturystyczne. Wiejskie krajobrazy, urokliwe lasy i smak tradycyjnej kuchni staropolskiej to zachęta dla niejednego turysty.        

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola