Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dzień patriotyzmu w Rybnie

Data publikacji: 2014-11-24, Data modyfikacji: 2014-11-24
A A AWydrukDrukuj  
 
14 listopada zapisał się całej społeczności szkolnej (i rybnowskiej również) jako dzień patriotyzmu. W remizie OSP w Rybnie zgromadzili się nie tylko uczniowie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza, nauczyciele, ale również rodzice i zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in. naczelnik wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Sławomir Cieślak, radny gminny Władysław Dudzik, Prezes OSP w Rybnie, p. Tadeusz Karolewski, Naczelnik OSP, Janusz Siatkowski oraz p. Jadwiga Przedpełska, kustosz rybnowskiej biblioteki.

Pierwszą część imprezy stanowił program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zaprezentowany, w atmosferze zadumy i refleksji, przez uczniów klasy II gimnazjum. Spektakl rozpoczęły "kobiety w czerni" , które w smutnych strofach przypomniały o latach niewoli narodu polskiego i oczekiwaniu na koniec ich utrapień. Nawiązały do życia Polaków pod zaborami, trudach codziennego życia i tradycjach, które nadal kultywowali. Gimnazjaliści odegrali również scenkę z udziałem Marszałka Sejmu i szlachty. Okrzyki szlachciców przypomniały o winie magnaterii i braku odwagi, by ratować ojczyznę. Artyści przypomnieli wszystkie ważne wydarzenia, w tym powstania, które upadły z powodu podziału w społeczeństwie. Cytowali strofy słynnych twórców: Zygmunta Krasińskiego, Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza.

Uwieńczeniem przedstawienia było przedstawienie losów Polaków w czasie I wojny światowej i odzyskania niepodległości. Uczniowie ukazali cierpienia naszego narodu w czasie II wojny światowej i latach komunizmu. Prawdziwa wolność przyszła jednak dopiero w 1989 roku i nasza Ojczyzna stała się w pełni demokratycznym i obywatelskim państwem! Na końcu, dla bohaterów walk, uczniowie odśpiewali piękną pieśń pt. "Biały Krzyż".

Druga część uroczystości to V Przegląd Pieśni Patriotycznej I Żołnierskiej. Świętowaliśmy tę szczęśliwą dla Polski datę ze śpiewem na ustach, manifestując poprzez patriotyczne pieśni pamięć o tych, którzy przed laty walczyli o niepodległą Polsę. To było niezwykłe wydarzenie, ponieważ śpiewała prawie cała społeczność szkolna od "0" do III klasy gimnazjum włącznie.

Najmłodsi uczniowie z oddziału zerowego wykonali piosenkę pt. "Jedenasty listopada" przybliżając scenką dzieje narodu polskiego.
Rany ciała i duszy walczących o naszą wolność opatrywały młode, odważne dziewczyny. Kompozytor Jan Markowski jest autorem piosenki "Sanitariuszka Małgorzatka". Tą piosenką chciał wyrazić podziękowanie sanitariuszce, która zaopiekowała się nim gdy został kontuzjowany w czasie eksplozji pocisku rakietowego. Sanitariuszka tą była Janina Załęska z 1 kompanii zgrupowania pułku ,,Baszta”. Te piosenkę przepięknie przedstawili i zaśpiewali uczniowie z klasy pierwszej.
Pamiętamy Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Wielkie przeboje tego festiwalu nuciła cała Polska. ,,Witaj Zosieńko, otwórz okienko…- wykonali uczniowie z klasy II sp a klasa III gimnazjum piosenkę ,,Gdy piosenka szła do wojska”.

Mieliśmy okazję posłuchać popularnych piosenek z okresu I i II wojny światowej, a mianowicie "Przybyli ułani pod okienko" ,"Szumi dokoła las” oraz "Rozszumiały się wierzby płaczące”- śpiewaną przez polskich partyzantów. Klasa VI zaprezentowała niezwykle ciekawie piosenkę promującą serial "Czas honoru. Powstanie”- "Dziewczyno z granatem w ręce, dziewczyno w zielonej sukience Warszawa się broni, walka trwa
O wolność, honor, o kraj! O tym, że ,,Wojsko można pokochać" i polubić pięknie śpiewali uczniowie z klasy IV.

Pięknym, delikatnym głosem oczarowała nas koleżanka z klasy III gimnazjum Oliwia Jabłońska w piosence "Miasto".
Śpiewaliśmy już po raz piąty tak liczną grupą. Świadczy to o tym, że jesteśmy patriotami i cieszymy się, że możemy:
- bez strachu spać
- spokojnie się budzić
- kochać, śpiewać i śmiać się i pewnie trwać w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.
Dziękujemy zaproszonym gościom i rodzicom za obecność z nami w tak pięknym dniu.
Za organizację tej uroczystości odpowiadały: Lidia Groszyk, Beata Jakubczak, Marianna Wołyniec. Podziękowania należą się również wychowawcom, którzy wsparli swoich uczniów w przygotowaniach do przeglądu.

Beata Jakubczak

 • Kliknij i zobacz galerię zdjęć z uroczystości • UM Wyszków, Źródło artykułu: www.wyszkow.pl, Autor zdjęć: UM Wyszków
   
  Komentarze
  Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
  Autor:
  Kod z obrazka:
  Puste pole z komentarzem
  Puste pole z podpisem
  Wyszukaj
   
  Kreska
  Kreska
  Dodaj artykuł
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  wyszkowski

  Powiat wyszkowski - powiat z siedzibą w Wyszkowie w województwie mazowieckim (północno-wschodni rejon). Powiat reaktywowano wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 876 km², liczy 73 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 84 os./km². Powiat obejmuje gminy: Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie.

  Czekają tu na nas malownicze widoki. Krajobraz Niziny Mazowieckiej urozmaicają doliny rzeki Bug, Narew i Liwiec oraz lasy Puszczy Białej. Miłośnicy wypoczynku nad wodą, mogą chłonąć piękno przybrzeżnej przyrody, płynąc w kajaku albo w łódce. Na tych spragnionych mocniejszych wrażeń czeka trekking wąwozowy i wschodnie sztuki walki. Do odpoczynku na łonie przyrody zapraszają gospodarstwa agroturystyczne. Wiejskie krajobrazy, urokliwe lasy i smak tradycyjnej kuchni staropolskiej to zachęta dla niejednego turysty.        

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola