Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Wyszków

Data publikacji: 2014-12-19, Data modyfikacji: 2014-12-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to strategiczny dokument, który wyznacza dla gminy kierunki działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w takich obszarach jak: transport publiczny i prywatny, budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię, gospodarka odpadami.



Na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIS.09.03.00-00-023/13-00 podpisane w dniu 16.06.2014r. przyznano Gminie Wyszków dofinansowanie na realizację zadania pn. „Plan gospodarki niskoemisyjnej Gminy Wyszków” w ramach działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

  • Co to jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ?

    Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to strategiczny dokument, który wyznacza dla gminy kierunki działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w takich obszarach jak: transport publiczny i prywatny, budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię, gospodarka odpadami. W dokumencie określone zostaną zasady podnoszenia efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych na terenie naszej gminy. Istotą planu będzie osiągnięcie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych z działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych.

  • Jakie są cele PGN ?

    Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma na celu pokazanie w jaki sposób ograniczyć emisje CO₂ na terenie gminy poprzez:
    -redukcje emisji gazów cieplarnianych w szczególności z sektora komunalnego (ogrzewania budynków, wykorzystywanej energii, transportu prywatnego)
    - zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
    - redukcje zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej szczególnie w sektorze gospodarczym.

  • Po co gminom Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ?

    Po co tworzyć nowy dokument strategiczny w gminie? Pokaże on w jaki sposób można ograniczyć emisję CO₂ do powietrza w warunkach konkretnego samorządu, ponadto ułatwi ubieganie się o fundusze unijne w latach 2014-2020. Zbieżność perspektywy czasowej PGN z nową perspektywą finansową UE, która służy realizacji „Strategii Europa 2020”. Jednym z celów tematycznych polityki spójności w latach 2014-2020 jest właśnie wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach. Działania takie mają na celu oddzielenie wzrostu gospodarczego od wzrostu emisji gazów cieplarnianych oraz związanych z nim zmian klimatycznych.



  • UM Wyszków, Źródło artykułu: www.wyszkow.pl, Autor zdjęć: UM Wyszków
     
    Komentarze
    Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
    Autor:
    Kod z obrazka:
    Puste pole z komentarzem
    Puste pole z podpisem
    Wyszukaj
     
    Kreska
    Dodaj artykuł
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    wyszkowski

    Powiat wyszkowski - powiat z siedzibą w Wyszkowie w województwie mazowieckim (północno-wschodni rejon). Powiat reaktywowano wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 876 km², liczy 73 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 84 os./km². Powiat obejmuje gminy: Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie.

    Czekają tu na nas malownicze widoki. Krajobraz Niziny Mazowieckiej urozmaicają doliny rzeki Bug, Narew i Liwiec oraz lasy Puszczy Białej. Miłośnicy wypoczynku nad wodą, mogą chłonąć piękno przybrzeżnej przyrody, płynąc w kajaku albo w łódce. Na tych spragnionych mocniejszych wrażeń czeka trekking wąwozowy i wschodnie sztuki walki. Do odpoczynku na łonie przyrody zapraszają gospodarstwa agroturystyczne. Wiejskie krajobrazy, urokliwe lasy i smak tradycyjnej kuchni staropolskiej to zachęta dla niejednego turysty.        

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola