Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Założenia do budżetu Gminy Wyszków na 2015 rok

Data publikacji: 2014-09-15, Data modyfikacji: 2014-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Z analiz makroekonomicznych wynika, że najgorszy okres kryzysu Polska ma już za sobą. W Wyszkowie także widzimy, pojawiające się symptomy ożywienia gospodarczego – przybywa nowych mieszkań, powierzchni handlowych i przemysłowych. Warto podkreślić, że są one nie tylko wynikiem sytuacji krajowej ale również rozsądnej polityki lokalnej, która sprzyjała rozwojowi przedsiębiorczości i stworzyła warunki do rozbudowy budownictwa mieszkaniowego. Elastyczna polityka planowania przestrzennego, stabilna polityka podatkowa, otwartość i sprawność administracji gminnej wspierały rozwój lokalnych firm i podnosiły atrakcyjność inwestycyjną miasta. Rok 2015 będzie rokiem, kiedy nasz gminny samorząd będzie chciał utrzymać maksymalnie wysoki poziom wydatków inwestycyjnych. Niezbędne do tego będzie oczywiście utrzymanie dyscypliny finansów publicznych i dalsze działania optymalizujące dochody samorządu i jego wydatki bieżące.
Priorytetem w zakresie planowania wydatków bieżących w Gminie Wyszków będzie niezakłócone funkcjonowanie obiektów i urządzeń miejskich infrastruktury technicznej i społecznej. Chcemy utrzymać wysokie standardy obsługi naszych mieszkańców a także usług oferowanych przez gminne jednostki.

Założeniem jest, że podstawą projektu budżetu Gminy Wyszków na 2015 rok będą parametry makroekonomiczne przyjęte przez Ministerstwo Finansów, w tym w szczególności:
- dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych (średnioroczna) – 102,3%
- dynamika realna Produktu Krajowego Brutto – 103,8%
- stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec roku – 12,2%
W 2015 kontynuowane będą działania mające na celu wzmocnienie finansów Gminy, polegające miedzy innymi na wykorzystaniu możliwości w zakresie pozyskania dodatkowych dochodów oraz racjonalizacji i utrzymania dyscypliny wydatkowej poprzez:

- pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz dalszą racjonalizację wydatków bieżących
- utrzymywania zadłużenia na bezpiecznym poziomie
- weryfikację skali dofinansowania zadań niebędących zadaniami własnymi samorządu
- intensyfikowanie pozyskiwania dochodów z tytułu sprzedaży majątku.
Konsekwentnie poszukujemy dodatkowych źródeł finansowania inwestycji. Gmina Wyszków jest jednym z liderów na Mazowszu, jeśli idzie o wykorzystywanie funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Gmina Wyszków jest też samorządem o bardzo stabilnej sytuacji finansowej. Przy stosunkowo wysokich wydatkach inwestycyjnych udaje się nam utrzymywać jeden z najniższych w naszym regionie poziomów zadłużenia. Jesteśmy stabilnym partnerem finansowym. Udaje się nam skutecznie unikać konieczności wspomagania bieżących działań kredytami bankowymi.

Warto podkreślić, że w celu utrzymania pozytywnych trendów wzrostu gospodarczego w 2015 roku stawki podatków i opłat lokalnych pozostaną na niezmienionym poziomie. Gmina Wyszków od lat prowadzi bardzo stabilną i rozważną politykę podatkową, co jest z jednej strony elementem wspierania lokalnych firm – na nie stawiamy przede wszystkim – ale także zwiększa naszą atrakcyjność inwestycyjną. Trzeba tez zauważyć, że w porównaniu z innymi samorządami, nawet pozostałymi gmina powiatu wyszkowskiego, część stawek podatkowych w Wyszkowie jest niższa, niż w gminach wiejskich. Zachęcamy do prowadzenia działalności gospodarczej w Wyszkowie rozsądnymi stawkami lokalnych podatków.

Niezmiennie priorytetem w działalności Gminy Wyszków będzie maksymalizacja wydatków inwestycyjnych. Realizowane będą przede wszystkim wydatki na przedsięwzięcia zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz zadania (projekty), które z jednej strony są niezbędne dla gminy (jak choćby drogi, kanalizacja) – z drugiej zaś strony będzie możliwość pozyskania dofinansowania ich realizacji. W zakresie inwestycji nadal priorytetem będzie poprawa układu drogowego – tak dla zwykłych mieszkańców jak i dla przedsiębiorców. Planujemy również rozpoczęcie wdrażania przedsięwzięć z tworzonego właśnie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej – które z jednej strony przyczynią się do poprawy stanu naszego środowiska naturalnego, ale wpłyną też na obniżenie wydatków bieżących.

Konieczna jest także dalsza optymalizacja wydatków bieżących. Zakłada się, ze wzrost wydatków bieżących w poszczególnych działach budżetu nie powinien przekraczać planowanego stopnia inflacji. W 2015 roku zaplanować należy środki na uzasadnione regulacje wynagrodzeń pracowników – na poziomie zbliżonym do stopnia inflacji (poza sytuacjami wynikającymi z odrębnych przepisów).
UM Wyszków, Źródło artykułu: www.wyszkow.pl, Autor zdjęć: UM Wyszków
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wyszkowski

Powiat wyszkowski - powiat z siedzibą w Wyszkowie w województwie mazowieckim (północno-wschodni rejon). Powiat reaktywowano wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 876 km², liczy 73 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 84 os./km². Powiat obejmuje gminy: Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie.

Czekają tu na nas malownicze widoki. Krajobraz Niziny Mazowieckiej urozmaicają doliny rzeki Bug, Narew i Liwiec oraz lasy Puszczy Białej. Miłośnicy wypoczynku nad wodą, mogą chłonąć piękno przybrzeżnej przyrody, płynąc w kajaku albo w łódce. Na tych spragnionych mocniejszych wrażeń czeka trekking wąwozowy i wschodnie sztuki walki. Do odpoczynku na łonie przyrody zapraszają gospodarstwa agroturystyczne. Wiejskie krajobrazy, urokliwe lasy i smak tradycyjnej kuchni staropolskiej to zachęta dla niejednego turysty.        

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola